Co já na knihy

Cassandra Clare: Mechanický anděl

Anotace:

„Poté, co osiřelé Tesse Grayové zemře teta, která se DSC_0530o ni starala, vyplouvá dívka v dubnu roku 1878 z New Yorku do Londýna za svým bratrem Nathanielem. V přístavu na ni však nečeká Nate, nýbrž prapodivná dvojice žen, jimž se přezdívá Temné sestry. Uvězní ji v jejich domě a připravují ji pro záhadného Magistra, který ji chce získat. Při nezdařeném útěku Tessa zraní jednu ze služebných, ze které se vyklube podivná mechanická bytost. Záchrana přijde z nečekané strany – v Temném domě se objeví Will Herondale, jeden z lovců stínů…“
Cassandra Clare: Mechanický anděl, nakladatelství Yoli, 2015, 368 s.

Mé první setkání s Cassandrou Clare a …sérií Pekelné stroje …ano, ano, ano. Musím říci, že jsem ke knize přistupovala značně skepticky. Viděla jsem totiž nedávno film s názvem Město z kostí, což je kniha z autorčiny další série Nástroje smrti. Co vám budu povídat, nezaujal mne. Mechanický anděl proto ode mě dostal šanci v knižní podobě a volba to byla z mého pohledu podařená.

Američanka Tessa se vydává do Anglie za svým milovaným bratrem. Anglie ji však s otevřenou náručí nepřivítá a od toho se vlastně odvíjí celý příběh, který je plný akce, napětí, temnoty, upírů, vlkodlaků, čarodějnic a lovců stínů. A aby nedošlo k mýlce, celý děj je zasazen do pošmourné doby konce 19. století, pro mě tak typické např. pro Sherlocka Holmese. Myslím, že to byl od autorky velmi dobrý tah.

Neznám pozadí toho, jak tyto knihy vznikaly. Proto mne překvapilo, že obě série jsou propojeny. „Mechanická série“ je pak sondou do minulosti Nástrojů smrti. Opravdu zdařilé, ač mi k tomuto poznání dopomohl nepovedený film.

Tessa je hrdinka sympatická, neleze vám na nervy, nebrečí, neskuhrá, rychle se učí, ničeho se nebojí a trochu zastane  i roli naivky. To však připisuji spíše historické době, než tomu, že by byla tou naivní husičkou, která je typická pro dnešní young adult romány. Všechny postavy jsou dobře vypodobněny a pokud máte mít z některých strach, máte jej, pokud máte některé nesnášet pro jejich hloupost či krutost, nesnášíte je. Autorka má postavy jasně vyprofilované, nemáte tendence je zaměňovat, což se mi chtě nechtě někdy stává. 

Nevím, zda si autorka drží svou kvalitu s ohledem na počet vydaných knih, to nemohu zatím posoudit. V Mechanickém andělovi jsem si však našla své oblíbence a rozhodně u tohoto dílu neskončím. Rozumím tomu, proč je tato autorka celosvětově oblíbená. Její styl je poutavý a čtivý napříč generacemi, kde si každý najde „to svoje“. Dokáže vytvořit příběh, který není tematicky již stokrát omýlaným, není to klasická love story s trochou napětí, spíše naopak. 

Jasně, že je to kniha primárně určená holkám na základce a na střední. Já bych se však neomezovala pouze na toto věkové údobí, protože si myslím, že si ji s chutí přečte ten, kdo má rád fantasy, romantiku a akci. Nepodléhejte předsudkům jako já alá ´na tuhle knihu jsem už stará´ a přečtěte si ji. Stojí za to! 

Hodnocení: 4,5/5

Je Cassandra Clare vaše krevní skupina? Četli jste Pekelné stroje nebo Nástroje smrti? Líbily se vám?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s