Co já na knihy

Lyndsay Faye: Bohové Gothamu

Jmenuje se Timothy Wilde a patří k měděným hvězdám! Což neznamená nic jiného, než že je policistou. Nezáviděníhodná role! O to víc, že děj knihy je situován do New Yorku poloviny 19. století. To, že nebude mít tento četník na růžích ustláno je víc než jasné už po přečtení pár stran, kdy nám autorka představí všechny tváře té doby, resp. ukáže nám spíše tu odvrácenější stranu – chudinské čtvrti, hlad, bídu a nuzné poměry. Svého policistu navíc Lyndsay Faye postaví před nelehký úkol, a sice vypátrat vraha, který po sobě zanechal masový hrob.

bohové

Bohové Gothamu jsou prvním dílem série s názvem Timothy Wilde. Přiznám se, že k zakoupení knihy mne nalákalo jedno shlédnuté video na youtube. Pořizovala jsem ji někdy před rokem a bylo to vcelku obtížné, nicméně zadařilo se. A jestli jsem v důsledku ráda? Já vám ani nevím… Čekala jsem prostě, že to bude větší bomba.

Když odmyslím doporučení od slavné Gillian Flynn (pozn. autorka Zmizelé), anotace slibovala temnou detektivku, plnou mordů a brilantně vykreslené dobové atmosféry. Řekla bych, že co do počtu vražd autorka dostála slibovanému, na temnou niť jsem se však neuměla napojit. Děj se rozbíhá velmi pomalu, vždyť asi v první třetině knihy jsem ještě zvažovala, zda knihu neodložím. Mohl za to především nahuštěný text s minimem dialogů a autorčino nezáživné popisování. Chápu, že chtěla navodit atmosféru, já jsem se však v čase nepřenesla. Pořád jsem měla tak nějak dojem, že se příběh odehrává v tomto století, ani dobové reálie mne o opaku nepřesvědčily. Rovněž mluva příliš neodpovídala. Těžko říci, zda to bylo způsobeno českým překladem, či je chyba na straně autorky.

Takže první zklamání: nepřesvědčivé zasazení do doby 19. století. Druhým zklamáním byl fakt, že autorka celkově podcenila gradaci a emotivní vystavění příběhu. Pokud se něco událo, žalostně chybělo napětí. Ani objev nové mrtvoly, nepokoje a mordování ve mně nevyvolaly žádné pohnutí… představte si klidné plynutí řeky, bez meandrů, bez splavů, prostě stojatou vodu, kdy jediné vzrůšo je pouze v případě, že hodíte žabku. Rozuzlení hlavní zápletky tak vyznělo naprosto prázdně. Závěr tu prostě byl, čtenář se s ním seznámil a autorka tedy splnila úkol, ale kdoví jaký čtenářský zážitek to nebyl.

Timothy Wilde je postavou, která si získá jakési vaše sympatie, a to pro jeho cit pro spravedlnost, správně ukotvené morální hodnoty, rozhodnost, ale také místy naivní náhled na věc.  Ovšem, nečekejte hrdinu, pro nějž byste prolévali slzy a jemuž byste fandili do posledního dechu. Autorka nedokázala, aby mi tento policista přilnul k srdci, prostě další z řad těch obyčejných, ničím nevybočujících. Stejně tak to bylo s ostatními postavami.

Upřímně, nejsem si jistá, zda bych knihu doporučila, jedná se o průměrnou detektivku. Zajímavá obálka a doporučení bestsellerové autorky prostě někdy nestačí. Pokud se však do čtení vrhnete a prolouskáte se první třetinou knihy, nedokládejte ji. Děj se totiž rozjede a alespoň trochu vás chytne. Škoda, že zde autorka vzhledem k názvu nezapracovala Batmana, příběhu by to podle mého prospělo. Batmana, kdybyste to nevěděli, já totiž fakt můžu! 🙂

Doma mám ještě druhý díl s názvem Lovci vran, dám si pauzičku, než se do něj pustím. A co vy, četli jste Bohy Gothamu? Co na ně říkáte?

Jaká je Vaše oblíbená detektivka?

 

 

1 komentář: „Lyndsay Faye: Bohové Gothamu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s